Urodziny Peżota z placu Wolności

Urodziny Peżota z placu Wolności

Postprzez Marek » 18 Sty 2012, 09:21

Urodziny Peżota

Nie cichną echa dyskusji, jaka rozgorzała po propozycji przesunięcia pomnika Kościuszki na placu Wolności.
Plac od dawna jest tylko rondem i parkingiem, nieprzyjaznym dla przechodnia. Zamiast jednak planować Wielkie Przesunięcia, warto zająć się tymi mniejszymi.

Około półtora roku temu na placu zaparkowało sobie auto, nazwijmy je po swojsku Peżotem.
Po jakimś czasie Straż Miejska zorientowała się, że plac to nie miejsce do parkowania i udekorowała Peżota żółtą obrączką.

Nie zmieniło to jednak sytuacji, Peżot stał niewzruszenie coraz bardziej poddając się upływowi czasu. Strażnicy zatem zdjęli obręcz.
Minęły zima, wiosna, lato, jesień. Nadeszła kolejna zima i auto, powoli obracając się we wrak, nadal tkwi w tym samym miejscu.

W nagrodę za wytrwałość, by uczcić ponad roczną udokumentowaną obecność porzuconego wraku na jednym z głównych placów Łodzi, postanowiliśmy wyprawić mu urodziny.
Zapraszamy wszystkich w czwartek, 19 stycznia o godz. 15:30. ?

Event na FB: http://www.facebook.com/events/249607828444261/

Image

Źródło: Strona GPO http://gpo.blox.pl/2012/01/Urodziny-Pezota.html
Marek
 
Posty: 110
Rejestracja: 06 Lut 2011, 21:42

Re: Urodziny Peżota z placu Wolności

Postprzez Admin_OcenLodz » 20 Sty 2012, 09:24

Peżot zniknął!

I stało auto przez miesięcy wiele i plac Wolności szpeciło. I przyszli dobrzy ludzie z Grupy Pewnych Osób i powiedzieli: Niech się stanie happening. A zamiast happeningu cud się stał.


Wczoraj Grupa Pewnych Osób postanowiła urządzić peugeotowi urodziny. - Dużo się mówi o przesunięciu pomnika Kościuszki. A plac ma też drugiego bohatera, który stał się symbolem zawłaszczonej przez samochody przestrzeni - mówił Adam Brajter, jeden z organizatorów happeningu.

Wszystko było gotowe - świeczki, tort i mata antyszronowa. Aż tu nagle stał się cud. Na dzień przed planowaną akcją auto zniknęło! To, czego nie udało się strażnikom i policji, dokonało się samo. Na wieść o urodzinach jubilat uciekł z miejsca imprezy.

- Kojarzę go, rzeczywiście, stał tu od dawna. Ale kto go zabrał? Kiedy? Nie wiem. Może straż miejska? - zastanawiał się barman w klubie, z którego okien można było obserwować samochód.

Dzwonię do strażników. - To nie my. Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że działka jest budowlana, ale jej właścicielem jest skarb państwa. Czy kontaktowaliśmy się z właścicielem? Nie, nie widzieliśmy takiej potrzeby - mówi Leszek Wojtas, rzecznik straży miejskiej.

Chyba UFO go nie porwało, żeby przeprowadzać na nim eksperymenty. Z wstydu też się nie spalił. Ostatnia nadzieja w budce z hamburgerami po drugiej stronie ulicy. - Widziałam! Przyjechała laweta, kilku facetów wciągnęło samochód, po czym odjechali. Wszystko trwało kilka minut, nie więcej - mówiła sprzedawczyni.

Czyżby właściciel wystraszył się publicznego wstydu, błysku fleszy i telewizyjnych kamer? Wszystko wskazuje na to, że tak. Obdzwaniam kilka firm z autopomocą. - Tak, wczoraj zabraliśmy peugeota z placu Wolności. Nie, nie powiem panu dokąd. Nasz klient pewnie by sobie tego nie życzył - mówi mi jeden z właścicieli.

I tak oto happening, który się nie odbył, uczynił świat lepszym. A przynajmniej jego mały kawałek. Brajter: - Chcieliśmy pokazać, że placowi Wolności potrzeba pracy u podstaw. Czyli uporządkowania przestrzeni, wyrzucenia z niej aut, kolejnego przejścia dla pieszych. Żeby stał się miejscem przyjaznym mieszkańcom, wystarczy więcej zieleni i ławek. Nie trzeba zaczynać od przesuwania Kościuszki.

Zachwycona skutecznością akcji Grupa Pewnych Osób zastanawia się, komu jeszcze powinna wyprawić urodziny. Może przed taką imprezą zniknęłaby pierzeja plastikowych bud na Piotrkowskiej? Albo parkingi działające na gruzach wyburzonych zabytków? Łodzi potrzebnych jest jeszcze wiele cudów.

Źródło: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,1099 ... nosci.html
Administrator też człowiek.
Awatar użytkownika
Admin_OcenLodz
Administrator
 
Posty: 364
Rejestracja: 05 Lut 2011, 00:44
Miejscowość: Łódź


Wróć do Paradoksalna, dziwna Łódź

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron