Ratujemy polskie XC - wywiad z Markiem Galińskim

Trasy rowerowe po Łodzi i okolicach.
Dyskusje łódzkich rowerzystów.

Ratujemy polskie XC - wywiad z Markiem Galińskim

Postprzez Admin_OcenLodz » 19 Paź 2011, 18:32

Wywiad z MTBNews. Uważam, że jest interesujący, więc wrzucam. http://www.mtbnews.pl/content/view/3301/1/
Ratujemy polskie XC - 19.10.2011.

Czy polskie cross country sięgnęło już dna? Tak raczej nie powinniśmy mówić, tym bardziej, że nieoficjalnie mówi się o próbach ratowania naszego XC. O opinię poprosiliśmy Marka Galińskiego.

MTBnews.pl: Został Pan trenerem kadry MTB, stając się tym samym osobą wpływową w środowisku kolarskim. Jakie plany postawił Pan przed sobą na najbliższe lata, medal Majki na IO, czy dać dla polskiego XC może coś więcej?
M.G.: Medal Majki jest priorytetem dla nas wszystkich. Ponadto chciałbym, aby na stałe zagościło w polskim kolarstwie górskim szkolenie młodzieży. Jednym z takich kroków jest powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żywcu, gdzie uczniowie - zawodnicy szkoleni są przez cały rok i nabywają wiedzę potrzebną do przeprowadzania treningów, a jednocześnie przygotowywani są do egzaminów maturalnych.

MTBnews.pl: Jaki jest dzisiejszy obraz XC w Polsce, jest źle, bardzo źle, czy może wygląda to obiecująco?
M.G.: Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, mamy świetną zawodniczkę, jest klasą samą w sobie, mam tu na myśli oczywiście Maję, która podciąga poziom całej kadry żeńskiej. W tym temacie nie ma się do czego przyczepić, bo są wyniki, ale patrząc na młodzież i kadrę męską widzę czarną dziurę, a nie jest to przyjemny widok. Wyjątkiem są jednostki, na co dzień ścigające się w grupach zawodowych, a co z resztą? Szkolenia juniorów po prostu nie mieliśmy, więc trzeba zaczynać wszystko od podstaw. Pocieszające jest to, że obecne władze dostrzegają ten problem i starają się zmienić, zaistniałą sytuację, jednocześnie zdając sobie sprawę, że jest to długotrwały proces, a pierwszych efektów szkolenia możemy spodziewać się po dłuższym czasie ciężkiej, systematycznej pracy.

MTBnews.pl: W tym sezonie na międzynarodowej arenie licznie zaczęli pojawiać się uniorzy, jednak ich wyniki nie napawają optymizmem. Co należałoby zrobić w tym temacie?
M.G.: Przede wszystkim należy zapewnić im szkolenie. Powinny powstać dwa składy, jeden szkolony kompleksowo tzw. kadry stałej i kadry rotacyjnej, której zawodnicy byli by powoływani w zależności od dyspozycji. Skład kadry rotacyjnej powinien być na tyle przejrzysty i otwarty, aby młody kolarz wiedział, że kadra jest, dobrze funkcjonuje, czeka z pomocą dla młodych talentów. Taki układ jest bardzo dużą motywacją dla młodego człowieka, który może stawiać przed sobą nowe cele, a my pozwalamy mu się rozwijać.

MTBnews.pl: Gdzie się podziały prestiżowe imprezy XC w Polsce, na których nasi zawodnicy mogliby zdobywać punkty UCI? W Turcji, znanej przecież zawodnikom JBG-2, jest kilka imprez XC i to kategorii UCI 1, a co się stało z Polską?
M.G.: Najczęściej zwykło się narzekać na brak sponsorów, ale myślę, że nie jest to jedyny powód. Za naszych dobrych czasów, to kolaże zagraniczni przyjeżdżali do nas po naukę, teraz my jeździmy za granicę. Jedno jest pewne, brak wyścigów w Polsce z kategorią UCI zdecydowanie obniżył poziom naszego kolarstwa, więc trzeba robić wszystko, aby wyścigów w kraju powstawało coraz więcej.


MTBnews.pl: Ponoć jest plan stworzenia Pucharu Polski XC na poważnym poziomie, czy potwierdza Pan te informacje?
M.G.: Powstała taka inicjatywa, aby stworzyć PP. W chwili obecnej pracujemy nad wymogami do otrzymania prawa organizacji takiego wyścigu. Mogę jedynie zdradzić, że w planach jest 7 edycji, natomiast jak będzie to wyglądać w rzeczywistości, musimy jeszcze poczekać na potencjalnych zainteresowanych. Chcielibyśmy, aby wyścigi znalazły się w kalendarzu UCI, czyli otrzymały kategorię. Organizator takiej imprezy będzie musiał zapewnić ustalone minima nagród pieniężnych, po to, aby zawodnik był sprawiedliwie wynagrodzony za swoją pracę.

MTBnews.pl: Igrzyska Olimpijskie już w przyszłym roku, kiedy ogłosi Pan system kwalifikacji do tej imprezy? Prawdopodobnie ma Pan swoich faworytów, ale żeby uniknąć niejasnych sytuacji należałoby przedstawić czytelne kryteria dla wszystkich.
M.G.: System kwalifikacji będzie taki sam, jak za czasów mojego poprzednika. Ze swojej strony mogę zapewnić, że Polskę reprezentować będą nasi najlepsi zawodnicy.

MTBnews.pl: Nie jest to do końca odpowiedź na pytanie.
M.G.: Kwalifikacje będą bardzo proste i wyłonią najlepszych. Mam jeszcze mały kłopot z interpretacją wartości miejsc w elicie i w U23, ale jest jeszcze trochę czasu do nowego sezonu, więc damy radę. Oficjalnie odnośnie systemu będę mógł powiedzieć cos więcej przed nowym sezonem. Jeśli chodzi o mnie, to na pewno nie wystartuję w tych eliminacjach do IO.
Administrator też człowiek.
Awatar użytkownika
Admin_OcenLodz
Administrator
 
Posty: 364
Rejestracja: 05 Lut 2011, 00:44
Miejscowość: Łódź





Wróć do Forum rowerowe Łódź - Rowerem po Łodzi i okolicach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron