Połączenie woj. łódzkiego z mazowieckim

Forum dotyczące polityki na łódzkim podwórku. Dyskusja o radzie miejskiej, sejmiku, wyborach itd.

Połączenie woj. łódzkiego z mazowieckim

Postprzez Marek » 14 Lip 2012, 15:27

Wklejam kilka wycinków z artykułu, oraz pierwszy komentarz.

1. Współpracę w zakresie zaawansowanych technologii, energetyki, transportu, logistyki, rolnictwa i turystyki - zakłada piątkowe porozumienie pomiędzy województwami łódzkim i mazowieckim. Władze obu regionów chcą doprowadzić do powstania Makroregionu Polski Centralnej.

2. Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że w ten sposób zainaugurowana została formalna współpraca między tymi regionami. Zaznaczył, że warunkiem dobrej współpracy jest dobra komunikacja, a powstał już odcinek autostrady A2 łączący Łódź i Warszawę, a w ciągu 1,5 roku powinien być gotowy zmodernizowany odcinek kolejowy między tymi miastami.

Porozumienie zakłada m.in. współpracę w transporcie i logistyce, energetyce, w zakresie przemysłów kreatywnych, w produkcji i przetwórstwie warzyw i owoców.

3. Marszałkowie w ramach porozumienia będą także lobbować za jak najszybszą budową Kolei Dużych Prędkości oraz Centralnego Portu Lotniczego pomiędzy Łodzią i Warszawą.

- Największym naszym marzeniem wspólnym jest doprowadzenie i nieodkładanie w czasie budowy szybkiej kolei, bo uważamy, że jest to wyzwanie cywilizacyjne Polski w ogóle, a nie ma bardziej logicznego odcinka jak Łódź-Warszawa, a później z odgałęzieniami do Wrocławia i Poznania - dodał marszałek Struzik.

Wśród planowanych działań przedstawiciele obu samorządów wymieniali też współpracę przy tworzeniu Środkowoeuropejskich Centrów: Zaawansowanych Technologii, Logistycznego oraz Tekstylno-Odzieżowego, Centrum Farmaceutyczno-Medycznego, klastra medialnego, a także rozwoju szkolnictwa wyższego o profilu rolniczym.

Komentarz:

~znajacytemat: Ten projekt powstał wiele lat temu w kręgu "opiniotwórczym" Stolicy. Grupa naukowców z UW przy współpracy pewnych osób z tzw "dużej finansjery" zaczęła silnie lobbować u polityków, w celu jego realizacji.
Likwidacja WAM, obniżenie rangi Łódzkiej Filmówki i szkolnictwa medycznego, przeniesienie najlepszych łódzkich profesorów na warszawskie uczelnie - to, w zakresie nauki efekt polityki ostatnich lat miłości Wa-wy wobec Łodzi,. O gospodarczym i ekonomicznym upadku Łodzi, wobec jednoczesnego rozwoju stolicy w tym samym czasie nie potrzeba pisać ... ."Porozumienie" ma na celu, tak naprawdę transfer najlepszych rozwiązań technologicznych z woj łódzkiego do mazowieckiego i umożliwienie jeszcze intensywniejszego przepływu najzdolniejszych absolwentów łódzkich szkół wyższych do stolicy. Tzw "współpraca" stworzy ułatwienia prawno-administracyjne , które obok istniejących silnych bodźców ekonomicznych będą wpływały na powiększanie dysproporcji pomiędzy Łodzią a Warszawą we wszystkich dziedzinach.
Realizacja projektu Kolei Dużych Prędkości przypieczętuje sprowadzenie Łodzi do roli "sypialni robotniczej" dla Stolicy.
Zacieśnianie wzajemnej współpracy myszy z kotem nigdy nie przynosiło obopólnych korzyści ...
Marek
 
Posty: 110
Rejestracja: 06 Lut 2011, 21:42

Wróć do Polityka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron